ترور فعالان زن کرد توسط ایران و سوریه صورت گرفته

 ترور زنان کرد در پاریسبرخی از کارشناسان از احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی ایران یا دولت سوریه در ترور سه فعال زن کرد در فرانسه سخن می گویند.
به گزارش رادیو بین المللی فرانسه. برخی از کارشناسان ترک با اشاره به دشمنی جمهوری اسلامی و بشار اسد با دولت ترکیه و همچنین کردها، این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است دولت ایران یا دولت سوریه در این ترورها نقش داشته باشند.
امره اوسلو، یکی از اعضای سابق پلیس ضدتروریسم ترکیه در این زمینه گفته است: »صلح میان دولت ترکیه و کردها دیگران را مثل ایران و سوریه آشفته می کرد.»
دولت ترکیه همچون بسیاری از مفسران ترک، انگیزه قتل سه زن فعال کرد در پاریس را منحرف کردن گفت وگو میان دولت ترکیه و عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان دانسته‌اند.


چند ساعت پس از کشف اجساد سه زن فعال کرد در پاریس که به ضرب گلوله‌هایی در سرشان به قتل رسیده بودند، یکی از مقام های حزب حاکم ترکیه در آنکارا، این اقدام را یک تسویه حساب درون حزبی در حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، عنوان کرد.
حسین چِلِیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه، با بیان این که اختلافاتی در حزب کارگران کردستان وجود دارد، گفت که این قتل ها برای خرابکاری در روند صلح میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان است. با این حال وی اظهارنظر قطعی در این زمینه را »خیلی زود» دانست.
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز که در داکار به سر می برد، با موضعی مشابه، گفت: »ما به مبارزه علیه تروریسم در ترکیه پایبند هستیم.»
وی اضافه کرد که این قتل ها می تواند با انگیزه اخلالگری در روند صلح، یا نزاع درون حزبی باشد.
این در حالی است که کردهای مقیم فرانسه دولت ترکیه را به عنوان مسؤول این قتل ها معرفی کرده اند.
بلند آرنیچ معاون نخست وزیر ترکیه، هرگونه نقش دولت ترکیه در زمینه را تکذیب کرد و گفت: »کشتن این سه زن با این شیوه مطلقا امری نیست که ما بتوانیم تأیید کنیم.»
اما مفسران سیاسی در ترکیه، نسبت به مقامهای دولتی با احتیاط بیشتری اظهارنظر کرده اند.
سردبیر روزنامه ملیت، نزدیک به جناح چپ میانه رو ترکیه، در این زمینه گفته که قاتلان این جنایت هر که باشند، نمی توان این قتل ها را جدای از موضوع مذاکرات صلح در نظر گرفت.
سردبیر روزنامه »رادیکال» نیز با تأکید بر نزدیکی یکی از کشته شدگان به نام سکینه جانسیز به عبدالله اوجالان، نوشت که سخت است بگوییم که چه کسی این قتل ها را انجام داده اما آن چه واضح است این است که این ترورها نزدیکان اوجالان را هدف گرفت.
اما برخی از کارشناسان ترک نیز با اشاره به دشمنی حکومت جمهوری اسلامی و حکومت بشار اسد با دولت ترکیه و همچنین کردها، این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است دولت ایران یا دولت سوریه در این ترورها نقش داشته باشند.
امر اسلو، یکی از اعضای سابق پلیس ضدتروریسم ترکیه در این زمینه گفته است: »صلح میان دولت ترکیه و کردها دیگران را مثل ایران و سوریه آشفته می کرد.»
حزب کارگران کردستان به رهبری عبدالله اوجالان، از سال۱۹۸۴ با دولت ترکیه به طور مسلحانه مبارزه می کند که طی این مدت۴۵ هزار نفر کشته شده اند.

منبع>العربیه.رادیو فرانسه

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: