«عيد امسال مسافرت تعطيل است! »

 نزديک سال نو که می شود ، بر نامه ريزی برای سفر و استفاده از تعطيلات 15 روزه برای ايرانيان يک عادت شده است. با وجوديکه عوامل مختلف سياسی و اجتماعی و کاهش امنيت روانی و اقتصادی باعث کاهش تقاضا مردم جهت سفر به کشورهای مورد مخاطب می شود ، امسال وضع بدتر هم شده است و اين بدی اوضاع حاصل از تاثيرات متغيير بودن نرخ دلار است که نه تنها آژانسها که مسافران را نيز با مشکل مواجه کرده است.

با توجه به اين که هر ساله حدود يک ماه قبل ار عيد نوروزآژانسها برای تورهای خارجی برنامه ريزی می کردند ، ولی واقعيت اين است که امسال به دليل بی ثباتی نرخ ارز آژانسها قادر به برنامه ريزی ثابتی جهت ثبت نام مسافران در تورهای خارجی نمی باشند.چرا که بايد هزينه خدمات دريافتی را به طرف معامله خود در کشور ی ديگر به صورت دلار يا يورو پرداخت کنند و با شرايط حاکم بر بازار ارز،‌ بهای سفرهای خارجی نه در يک ماه يا يک هفته بلکه در لحظه تغيير مي‌کند.
مهسا خطيب مدير فنی يکی از آژانسها در اين خصوص به خبر نگار ما می گويد:»شرايط استقبال مسافر از سفرهای نوروزی به زير 50 درصد کاهش يافته.اينجا در مشهد هيچ ارزی خريد و فروش نمی شود و صرافی ها نرخی برای دلار ندارند.»
وی می گويد:»با توجه به اين که ما بايد دلار را به تهران حواله کنيم حتی نرخ دلار حواله هم مشخص نيست. قيمتی که صرافی ها به ما می دهند اصلا ثبات ندارد هر صرافی قيمت خاص خودش را اعلام می کند. با اين حال ما مجبوريم هر چه صرافی می گويد بپذيريم چون مجبور به حواله هستيم و طرف حساب ما صرافها هستند نه بانکها.»
خطيب همچنين می گويد:»نرخی که دولت امروز برای دلار اعلام می کند فقط در حد اطلاع رسانی در رسانه هاست اما به بازار تزريق نمی شود. در حاليکه صرافی بايد دلار را به آن مبلغ بخرد تا بتواند به ما بفروشد.»
در همين زمينه سايتها اعلام می کنند: اکثر صرافی های بازار ارز تهران با نصب برچسب هايی اعلام کرده اند که خريد و فروش ارز نداريم، جالب اينکه اين صرافی ها با مجوز رسمی بانک مرکزی فعاليت می کنند. اين صرافی ها برای امتناع از خريد و فروش ارز به نرخ مصوب دلايل خود را ارائه و عنوان می کنند که دلار به نرخ دولتی دريافت نکرده ايم.
خطيب همچنين می افزايد:»وقتی در حال ثبت نام مسافر هستيم و برای محاسبه هزينه سفر با صرافی تماس می گيريم تا قيمت دلار را داشته باشيم و بتوانيم نرخ را ببنديم تا وقتی که در همان روز مبلغ ريالی مسافر را به صراف می دهيم نرخ اش بالا می رود! اعتراض هم که می کنيم صرافی می گويد مبلغی که به شما گفتيم مربوط به آن ساعت بود. با اين وضع من به عنوان مدير آژانس متضرر می شوم چون مجبورم مابقی هزينه مسافر را به کشور مورد مخاطب خودم بپردازم.»
آژانسها ضرر خود را از جيب مسافران جبران می کنند
در آشفته بازار نبودن نرخ ثابت دلار برای ثبت نام تورها، آژانسها از طريق اعلام نرخ ريالی به اضافه يک نرخ دلاري، آن هم به صورت علی الحساب مشکل خود را به مشتری منتقل کرده اند.
مجيد احمدی يکی ديگر از مديران يک آژانس مسافرتی می گويد:» ما قيمت تور را به روز محاسبه می کنيم ولی زمانی که به مسافر مدارک را تحويل بدهيم دوباره متناسب با نرخ جديد دلار پول دريافت می کنيم.بدين ترتيب مشکلمان به مسافر منتقل می شود و خودمان متضرر نمی شويم.
حسينی ، يک مدير ديگر هم می گويد:»هنگام ثبت نام ، بخاطر افزايش قيمت ارز چند درصد بيشتراز نرخ روز ِ دلار از مسافر پول دريافت می کنيم. اگر حساب و کتابمان را بر اساس نرخ روز ببنديم بعدا نمی توانيم ضررمان را جبران کنيم. «ولی او هم بر کاهش استقبال مسافران از تورها در سال جاری گله مند و معتقد است با اين وضع اغلب اقشار جامعه از سفربا تورهای خارجی صرف نظر کرده اند.
تهيه ارز مسافرتی هم مشکل ديگری است
طبق اعلام معاون ارزی بانک مرکزی ارز مسافرتی برای مسيرهای نزديک و کشورهای همسايه هزار دلار يا معادل آن به نرخ بانک مرکزی پرداخت می شود و برای مسيرهای دور نيز حد اکثر1500 دلار يا معادل آن در نظر گرفته شده است.اما «مهسا خطيب» به خبر نگار ما می گويد:» تهيه ارز مسافرتی به اين آسانيها نيست.بطوريکه مسافران بايد از 5 صبح در صف بايستند تا ساعت 10 صبح فروش ارز آغاز شود ، تازه روزانه فقط به 30 نفر اول صف ارز می دهند و علاوه بر اين از 24 تا 48 ساعت قبل از پرواز اقدام به ارايه دلار می کنند. بقيه متقاضيان دست خالی می مانند و اگر نتوانند تا موعد مقرر ارز را برای تهيه ويزا به ما برسانند ما هم مجبور می شويم معادل آن را به ريال از آنها دريافت کنيم.اما ريالی که ما در آن ساعت دريافت می کنيم کجا و دلاری که صراف تا ساعتی بعد به ما می دهد کجا؟»
تداوم تخلف آشکار صرافی ها
طبق اخبار رسيده تا همين ساعت با گذشت 3 روز از آغاز اجرای سياست تک نرخی شدن نرخ ارز، هنوز بازار زير بار اجرای دلار تک نرخی نرفته است و صرافي‌ها همچنان از خريد و فروش با نرخ‌های مصوب امتناع .
خبرگزاری مهر عنوان کرده است که بانک مرکزی سه روز است نرخ دلار را 1226 تومان بر روی سايت خود درج کرده است. صرافی ها هم نرخ مصوب بانک مرکزی را بر روی تابلوهای خود درج کرده اند و نرخ فروش دلار را 1238 تومان و نرخ خريد را 1226 تومان اعلام می کنند اما از فروش ارز به اين نرخ خودداری می کنند.
وضعيت اجرای سياست دلار تک نرخی مبهم است و بر خلاف اظهارات مقامات دولتي، بازار ارز همچنان راه خود را ادامه می دهد، دولتی ها صرافی ها را مجاز کردند که با افزايش 5 درصدی نرخ فروش دلار خود نسبت به نرخ اعلامی بانک مرکزي، اجرای اين سياست را در بازار ارز کليد بزنند، اما صرافی ها آشکارا از اجرای اين برنامه امتناع می ورزند.
اين در حالی است که همين صرافی ها در صورتی که مشتری دلار به نرخ آزاد را تقاضا کند به راحتی هر ميزان ارز آزاد را در اختيار وی قرار می دهند و نظارتی هم از سوی بانک مرکزی به اين عملکرد صورت نمی گيرد. نهاد نظارتی بانک مرکزی حضور فعالی در برخورد با متخلفين ارزی ندارد، در صورتی که لازم است با پلمپ صرافی های متخلف، ساماندهی آنها را آغاز کند.
مشکلات يکی دو تا نيست
موافقت مجلس با فوريت طرح اصلاح ماده 48 قانون ماليات بر ارزش افزوده در راستای افزايش 5 درصدی قيمت بليت هواپيما تقاضا را برای خريد بليت هواپيما کاهش داده است.علاوه بر اين مدير عامل شرکت رجاء هم از افزايش 7 درصدی قيمت بليط قطار در برخی مسيرها خبر دادو جالب اين که خودش هم اظهار داشت حتی با اين افزايش‌ اندک باز هم برای گروهی از مردم مشکلاتی ايجاد خواهد شد.
خلاصه با اين اوصاف ظاهرا عيد امسال برنامه سفرهای نوروزی از طرف اغلب مردم که قشر متوسط جامعه را تشکيل می دهند منتفی است.با اين حال اميدواريم در اين فرصتی يکی دو ماهه مسوولان با توجه به تقاضا و نياز مردم به سفر و استراحت در تعطيلات نوروزی تدبيری منصفانه بيانديشند.

منبع :انتخاب
هنگامه طاهری

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: