صد و شش خبرنگار در سال ۲۰۱۱ کشته شدند

فدراسیون بین المللی خبرنگاران اعلام کرد که در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۱۰۰ خبرنگار یا پرسنل حوزه خبری کشته شده‌اند که این میزان نسبت به آمار ارائه شده در سال قبل افزایش داشته است. بنا بر این گزارش، طی سال ۲۰۱۱ میلادی در مجموع ۱۰۶ فعال خبری کشته شده‌اند. این در حالی است که تعداد کشته‌شدگان این حوزه در سال گذشته میلای ۹۴ تن گزارش شده بود. علاوه بر آن ۲۰ خبرنگار و پرسنل خبری نیز در سال ۲۰۱۱ میلادی در اثر حوادث طبیعی جان خود را از دست دادند.

به گزارش آفتاب به نقل از رویترز، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران اعلام کرد که خشونت علیه فعالان حوزه خبری در سال ۲۰۱۱ میلادی افزایش یافته است که عمده این خشونت‌ها در پاکستان، عراق و مکزیک روی داده و در هریک از این کشورها ۱۱ فعال حوزه خبر کشته شده‌اند.
بر مبنای گزارش فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران، اکثریت این افراد خبرنگاران خطوط مقدم بوده و باقی آنها راننده، تصویربردار و سایر پرسنل رسانه‌ای بوده‌اند.


این فدراسیون که مقر آن در بروکسل قرار دارد، همچنین از ناکامی دولت‌ها در حفاظت از خبرنگاران و مجازات افرادی که مسئول اعمال این خشونت‌ها هستند، انتقاد کرده است.
این نهاد طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار اقدام در این‌باره شده است.
در این نامه آمده است: «در شرایطی که دولت‌ها نسبت به کشته شدن خبرنگاران که به اقدامی عادی تبدیل شده است، بی‌تفاوت بوده یا آن را انکار می‌کنند، شما و سازمان ملل متحد مسئول هستید وظیفه آنها مبنی بر حمایت از خبرنگاران را یادآوری کنید.»
فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران نمایندگی بیش از ۶۰۰ هزار خبرنگار در ۱۳۱ کشور جهان را بر عهده دارد.

منبع: سایت اشتراک


Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: