برکناری رئیس جمهور آلمان به دلیل دریافت وام کم بهره

رئیس جمهور آلمان به دلیل استفاده از ویلای دوست ثروتمندش و دریافت وام کم بهره از او، در خطر کناره گیری قرار گرفت.
به نقل از رویترز، «کریستیان وولف»رئیس جمهور آلمان و هم پیمان آنگلا مرکل صدراعظم (نخست وزیر) این کشور گفت که در مدت تعطیلات، از ویلای یکی از دوستان بازرگان و دارای شرکت پیمانکاری استفاده کرده است.
این اقدام می تواند به کناره گیری وی از قدرت منجر شد. وولف تنها 18 ماه پیش مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده گرفت.
با اینکه در آلمان، سمت ریاست جمهوری، تشریفاتی است ولی با این حال انتقادات رسانه ای علیه وی، به مرکل نیز ضربه می زند زیرا مرکل، ولوف را برای تصدی سمت ریاست جمهوری، معرفی کرد.
رئیس جمهور آلمان تحت فشار شدید رسانه ها با صدور بیانیه ای گفت که در دوره تصدی سمت ریاست کابینه محلی ایالت «نیدرزاکسن»(ساکسونی سفلی) آلمان در سال های 2003 تا 2010،  شش مرحله  تعطیلات را در ویلاهای تحت مالکیت دوست ثروتمندش گذرانده است.
کشور آلمان به صورت فدرالی اداره می شود و هر کدام از 16 منطقه یا ایالت فدرالی این کشور دارای کابینه و پارلمان محلی خود هستند.
در این بیانیه آمده است:

«این تعطیلات، ارتباطی به مسئولیت های عمومی ندارند. این رفتار به طور کامل با قوانین و قواعد ایالتی ، همخوان است.»
وولف 52 ساله در ژانویه 2010 واکنش های منفی رسانه ها را برانگیخت زیرا بخشی از تعطیلات سالگرد تولدش را در منزل دوست ثروتمندش (ايگون گريكنس) گذراند.
رئیس جمهور آلمان هفته گذشته هم به شدت مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت زیرا متهم شد درباره موضوع دریافت مبلغ 500 هزار یورو وام کم بهره با شرایط خاص از همسر دوست ثروتمندش (گریکنس)، اعضای پارلمان ایالتی را گمراه کرده است.
رسانه های آلمان رئیس جمهور این کشور را متهم کرده اند که به صورت «پنهانی» از یکی از دوستان بازرگان و پیمانکار خود وام » کم بهره» گرفته است.
رئیس جمهور آلمان با رد همه این اتهامات اما از اینکه در نشست پارلمانی درباره روابط بازرگانی اش با گریکنس، به موضوع وام گرفتن اشاره نکرد ابراز تاسف کرد.
وکیل رئیس جمهور آلمان گفته است که موکلش ، این مبلغ را از خانم گریکنس و از محل ثروت شخصی وی وام گرفت و نه به عنوان رسمی از موسسه مالی تحت مالکت همسرش.
قبل از این سخنگوی رئیس جمهور آلمان گفته بود: رئیس جمهور و همسرش برای خرید خانه شخصی، مبلغی را از ثروت شخصی همسر دوست ثروتمند خود یعنی گریکنس با سود 5 درصد به صورت قرض دریافت کردند . رئیس جمهور در بهار 2010 کل این مبلغ را پس داد زیرا توانست وام دیگری را با سود کمتر، دریافت کند.

 

منبع » عصر ایران

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: