آزمایش موشکی کره شمالی، پس از اعلام مرگ دیکتاتور!

ساعاتی پس از آن که مرگ کیم جونگ ایل، دیکتاتور کره شمالی، با تأخیر دو روزه اعلام گردید، دولت پیونگ یانگ از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک کوتاه برد جدید خبر داد که آگاهان سیاسی آن را نوعی قدرت نمایی برای خنثی کردن جنبه های منفی مرگ رهبر کره شمالی تلقی کردند؛ گرچه ممکن است مقدمات پرتاب موشک از چند روز قبل برنامه ریزی شده بوده باشد.

خبر مرگ کیم جونگ ایل هم اکنون در رسانه های همگانی اکثر کشورهای جهان دنبال می شود و تحلیلگران می کوشند به ارزیابی تأثیرات آن بر منطقه و جهان بپردازند.

پیونگ یانگ گرچه فرزند جوان جونگ ایل به عنوان جانشین او اعلام گردیده و لقب «رهبر عزیز» به او داده شده، ولی هنوز نمی توان پیش بینی کرد که مردم کره شمالی نسبت به انتصاب او چه واکنشی نشان دهند.

برخی آگاهان سیاسی  بعید نمی دانند که با مرگ دیکتاتور، مردم کره شمالی فرصتی یابند که علیه رژیم سرکوبگر به پا خیزند و کل نظام را براندازند.

برخی از آنان می گویند: حتی اگر این پیش بینی در آینده نزدیک عملی نشود، ولی در هر حال احتمال دارد که تیر آخر از کمان خارج شده است.

همچنین تأثیر مرگ کیم ایل جونگ بر ادامه همکاری های تسلیحاتی کره شمالی با حکومت اسلامی ایران هنوز قابل پیش بینی نیست.

رژیم ایران بیشترین بخش از دانش تکنولوژی موشکی و اتمی را در ازای پرداخت مبالغ کلان، از کره شمالی خریداری کرد.

آقای اویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به مرگ دیکتاتور کره شمالی ابراز امیدواری کرد که این موضوع سرآغاز دگرگونی های مثبت در آن کشور باشد.

رهبران فرانسه و آلمان نیز ارزیابی کردند که مرگ کیم ایل جونگ ممکن است پیام آور تغییرات سازنده باشد.

دولت چین با انتشار بیانیه ای در مرگ این دیکتاتور، آن را یک ضایعه بزرگ توصیف کرد و به ملت کره شمالی تسلیت گفت.

منبع:radis

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: