در زندان وکیل آباد مشهد تنها در یک روز 89 زندانی اعدام شدند

بنا به گزارش سازمان عفوء بین الملل در برلین که امروز منتشر شد شمار اعدام ها در ایران از سال 2009 تا کنون به سه برابر رسیده است. پلیس فدرال آلمان، بنا به این گزارش، در پیگرد جرائم مربوط به مواد مخدر، ایران را یاری می کند. تنها در سال 2011 که  هنوز به پایان نرسیده 600 نفر در ایران اعدام شده اند. از این شمار دست کم 488 نفرشان بنا به جرائم مربوط به خرید و فروش مواد مخدر اعدام شده اند. این اعداد و ارقام در گزارشی ذکر شده که این سازمان در بارۀ مبارزه با مواد مخدر در ایران جمع آوری و ارائه کرده است.
در سال 2009  سازمان عفوء بین الملل 166 مورد اعدام را در رابطه با مواد مخدر ثبت کرده است. در سال 2011  شمار اعدامیان دو سوم افزایش داشته است.
موج جدید اعدام ها ی جمعی درتابستان سال 2010 آغاز شد. در چهارم آگست 2010 تنها در زندان وکیل آباد مشهد، دومین شهر بزرگ ایران، تعداد  89 زندانی در همین رابطه اعدام شدند. روت یوتنر کارشناس امور ایران سازمان عفو بین الملل در آلمان  تاکید کرد که «این اعدام ها در پی  محاکمه های غیر منصفانه ای انجام شده  و اعترافات را بزور شکنجه دریافت کرده اند».
یوتنر همچنین اضافه کرد؛ بیشتر اعدامیانی که در مبارزه با مواد مخدر به دار آویخته شدند  از اقلیت های قومی  و بخصوص افغانی تبار بوده اند. یوتنر همچنین گفت ما مواردی را سراغ داریم که افغان ها را بدون هیچگونه محاکمه ای اعدام کرده اند.

این سازمان حقوق بشری از کشور های غربی به دلیل پشتیبانی ایشان از ایران در کار مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرد.
اتحادیه اروپا نه میلیون و نیم ایرو صرف ایجاد پروژه ای برای مبارزه با مواد مخدر در منطقه  کرده است  که در ایران مستقر می باشد. ادارۀ پلیس فدرال آلمان در حال حاضر در چارچوب این پروژه  لابراتواری برای فن آوری جرائم مواد مخدر در منطقه در ایران راه اندازی می کند.
روت یونتر گفت » حالا که کشور فدرال آلمان در این زمینه با نهاد های ایرانی همکاری می کند، بایستی از این همکاری و نفوذ خود استفاده کند و با تاکید فراوان علیه صدور  احکام اعدام برای جرائم مربوط به مواد مخدر اقدام کند و اضافه کرد » این اقدام می تواند نخستین گامی باشد در راستای برچیده شدن احکام اعدام بطور کلی در ایران».
منبع: سیب، وبلاگ نسرین بصیری
Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: