سفیر ترکیه : در پی تهدید نظامیان ایران رهبران آنکارا پی بردند که یک ایران هسته‌ای تا چه اندازه می‌تواند برای ترکیه خطرناک باشد!

اظهار نظر برخی از افراد غیر مسئول در حوزه سیاست خارجی و بعضا فرماندهان نظامی سپاه پاسداران در خصوص استقرار سپر موشکی غرب در خاک ترکیه می رود که یک دور روابط تنش آلود بین این دو کشور آغاز گردد. در همین رابطه سفیر ترکیه در آمریکا در سخنانی گفته: در پی تهدید نظامیان ایران علیه ترکیه، رهبران آنکارا پی بردند که یک ایران هسته‌ای تا چه اندازه می‌تواند برای ترکیه خطرناک باشد.

روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» به نقل از نمیک تان،‌سفیر ترکیه در واشنگتن گزارش داده است که «شاید هیچ کشوری به اندازه‌ی ترکیه که با ایران مرز مشترک دارد، برای دور نگاه‌داشتن تهران از دستیابی به سلاح هسته‌ای انگیزه نداشته باشد».


به گزارش دویچه وله آلمان سفیر ترکیه در مصاحبه با این روزنامه‌ی آمریکایی که ویدئوی آن نیز در تارنمای آن منتشر شده، از «بدتر‌شدن و زوال» مناسبات دو کشور در سایه‌ی مسئله‌ی هسته‌ای سخن گفته است.کارشناسان ترک به دویچه‌وله می‌گویند، سخنان اخیر مقام‌های بلندپایه نظامی ایران، رهبران ترکیه را عصبانی کرده است.هفته پیش بولنت آرنچ، معاون نخست وزیر در واکنش به سخنان مقام‌های ایرانی سکوت را شکست. وی گفت،حرف‌هایی که از سوی مقام‌های ایران مطرح می‌شود مورد قبول ترکیه نیست. معاون نخست وزیر این کشور از ایران خواست که اینگونه سخنان دیگر تکرار نشود.

به نظر عارف کسگین، کارشناس «مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه» ،مسئله‌ی هسته‌ای ایران در ترکیه تا به حال بیشتر به عنوان مشکل آمریکا و ایران، اسرائیل و ایران و اروپا و ایران مطرح می‌شد و ترکیه از برنامه‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی نکرده بود.
برخی از تحلیل‌گران ترک حتی می‌گفتند که «ایران صاحب بمب اتمی هم، ضرری به ترکیه نمی‌رساند». اما به نظر آقای کسگین اکنون در ترکیه پی ‌برده‌اند که این نگرش اشتباه بوده است.
عارف کسگین همچنین خاطرنشان می‌کند: «دیدگاه ارتش ترکیه و وزارت امور خارجه این بود که ایران هسته‌ای به ضرر منافع ملی ترکیه است. سخنان تند رهبران نظامی ایران افکار عمومی و سیاست‌مداران این کشور را آگاه کرد که ایران صاحب بمب اتمی به ضرر ترکیه است و ایران می‌تواند این بمب را علیه ترکیه استفاده کند».
در عین حال و متاسفانه ، افکار عمومی ترکیه پس ازانتشار سخنان تند برخی از مقام‌های ایرانی علیه ترکیه به این نتیجه رسیده است که دسترسی ایران به بمب اتمی در وحله‌ی اول به ضرر ترکیه است.
کسگین می‌گوید: «اگر ایران به توانایی هسته‌ای برسد معادلات داخلی و منطقه‌ای به ضرر ترکیه تغییر می‌کند. ترکیه مجبور است به لحاظ نظامی یا تسلیم غرب شود و یا خود مجبوراست به سمت ساخت بمب اتمی حرکت کند. بنابراین دستیابی ایران به بمب اتمی بدترین کابوس ترکیه خواهد بود».

به گزارش سرویس بین الملل عبرت نیوز WWW.EBRAT.IR  به نقل از خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی ترکیه، احمد داود اوغلو، وزیر خارجه آن کشور، مراتب ناخرسندی دولت خود از اظهارات یک نماینده مجلس ایران در مورد حمله به تاسیسات رادار دفاع ضد موشکی ناتو در خاک ترکیه را به آگاهی علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، رسانده است.

روز گذشته حسین ابراهیمی، معاون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه در واقع برای حفاظت از اسرائیل طراحی شده و در صورتی که ایران مورد حمله قرار گیرد، حق دارد این تاسیسات را هدف قرار دهد.

آقای صالحی به وزیر خارجه ترکیه اطمینان داده است که اظهارات آقای ابراهیمی دیدگاه شخصی او بوده و منعکس کننده نظرات دولت جمهوری اسلامی نیست.

برخی مقامات آمریکایی هدف از استقرار شبکه دفاع موشکی را دفاع از متحدان خود در برابر حملات موشکی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی توصیف کرده اند و پس از موافقت ترکیه با نصب تجهیزات راداری مورد استفاده این شبکه، جمهوری اسلامی این اقدام را باعث اختلال در امنیت منطقه خواند.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: