حسين رونقی ملکی دست به اعتصاب غذا زد

حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر در دومین سالگرد بازداشتش از روز شنبه هفته جاری دست به اعتصاب غذا زده است.مادر حسین رونقی ملکی می‌گوید: سه بار بچه من به بیمارستان رفت و جراحی شد؛ پزشکی قانونی و پزشکان معالجش نامه دادند که او نیاز به مرخصی دارد و زندان برای او خطرناک است. بار‌ها درخواست مرخصی کردیم و گفتیم بگذارید بیاید مرخصی، حالش که بهتر شد ببرید زندان، اما توجهی نکردند و نگذاشتند.

حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر در دومین سالگرد بازداشتش از روز شنبه هفته جاری دست به اعتصاب غذا زده است.

حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر که از تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۸ در بازداشت به سر می‌برد از روز شنبه هفته جاری در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» رونقی که سال‌ها در عرصه مبارزه با سانسور اینترنتی فعالیت داشته در اعتراض به «حکم ناعادلانه ۱۵ سال زندان»، «عدم مرخصی استعلاجی برای درمان بیماری کلیوی‌اش» و «فشارهای روحی و جسمی که در دوران بازداشت بر وی رفته» از روز شنبه هفته جاری دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.
زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی که روز گذشته با فرزندش ملاقات کرده از اعتصاب غذای او خبر می‌دهد و به «روز» می‌گوید: دیروز برای ملاقات رفتیم بقیه آمدند از حسین خبری نبود یکی از زندانیان خبر داد که حسین اعتصاب کرده و او را به دادسرا برده‌اند. منتظر ماندیم تا حسین را آوردند حالش خوب نبود گفت سه روز است که در اعتراض به وضعیت‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.
خانم موسوی می‌افزاید: سه بار بچه من به بیمارستان رفت و جراحی شد؛ پزشکی قانونی و پزشکان معالجش نامه دادند که او نیاز به مرخصی دارد و زندان برای او خطرناک است. بار‌ها درخواست مرخصی کردیم و گفتیم بگذارید بیاید مرخصی، حالش که بهتر شد ببرید زندان، اما توجهی نکردند و نگذاشتند. حالا او در اعتراض به این وضعیت دست به اعتصاب غذا زده و ما به شدت نگرانیم. نمی‌دانیم دیگر چه باید بکنیم؛ زندگیمان شده مدام مسیر طولانی آذربایجان تا تهران را برویم و برگردیم و باز برویم و… پدر حسین هم دیگر حالش خوب نیست و مستاصل شده‌ایم.
حسین رونقی ملکی در نامه‌ای به دادستان تهران نوشته است: در نامه‌های متعدد موضوعات مختلفی مانند مشکل کلیوی خود، نحوهٔ صدور حکم و بازجویی‌ها، عدم ارائهٔ رونوشت حکم دادگاه بدوی، وضعیت زندان و زندانیان بیمار، بلاتکلیفی زندانیان و فشارهای وارده بر آن‌ها و خانواده‌‌هایشان، بازداشت‌ها، انفرادی‌ها، عدم اجرا و پایبندی به قوانین جاری کشور، را تشریح کردم و امروز به خاطر نتیجه نگرفتن از این نامه‌ها اعتراض خود را به روند جاری به گونه‌ای دیگر ادامه می‌دهم.
مادر حسین رونقی ملکی پیش از این به «روز» گفته بود: حسین سه بارجراحی شده، هر بار هم به زندان بازگشته. نه کسی هست به او برسد نه وضعیت زندان طوری است که او بتواند مداوا را ادامه دهد و استراحت کند. متاسفانه وضعیت‌اش اصلا خوب نیست و من خیلی نگران‌ام. دوشنبه رفتیم دادستانی و باز درخواست مرخصی کردیم گفتند دادستان نامه‌ای به سپاه نوشته ولی هنوز جوابی نیامده. پزشکان حسین نامه نوشته بودند که حسین نیاز به مرخصی دارد و وضعیت زندان برای او مساعد نیست، پزشکی قانونی هم تایید کرده بود اکنون هم دادستان نامه نوشته اما باز هم خبری نیست. بازجویان حسین و قاضی پیرعباسی مخالفت می‌کنند. نمی‌دانم دیگر چه می‌خواهند و به چی راضی می‌شوند به اینکه حسین در زندان از بین برود؟
احمد رونقی ملکی، پدر این وبلاگ نویس نیز به «روز» گفته بود: «حسین سالم بود که به زندان رفت اما در زندان کلیه‌هایش مشکل پیدا کرد و یک کلیه‌اش ۸۰ درصد و کلیه دیگرش ۲۰ درصد از بین رفت. وضعش اینقدر وخیم بود که او را از زندان به بیمارستان بردند و آن کلیه‌اش را که ۸۰ درصد از بین رفته بود جراحی کردند، لوله گذاشتند و در حالیکه شدیدا نیاز به درمان و رسیدگی داشت مجددا به زندان بازگرداندند. در حالیکه پزشکان گفته بودند هوای زندان و وضعیت حاکم بر آن با وضعیت حسین، سازگار نیست، باید بیرون از زندان و زیر نظر متحصصین باشد و غذای مناسب و آرامش کامل داشته باشد و… که این طور نشد و او را به زندان بازگرداندند؛ هر چه هم ما گفتیم کسی به حرفمان توجهی نکرد…»
او افزوده بود ۴۰۰ میلیون وثیقه تودیع شده از سوی خانواده‌اش همچنان در پرونده حسین است اما تاکنون اجازه مرخصی به او نداده‌اند.
Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: