بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند/واکنش جهانی

شورای امنیت، حمله به سفارت بریتانیا در تهران را بررسی می‌کند.

در پی رویدادهای امروز (سه شنبه) و حمله گروهی به سفارت بریتانیا در تهران، یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد:

شمار قابل توجهی از معترضان امروز به سفارت بریتانیا در تهران یورش برده و به تخریب سفارت اقدام کرده‌اند. وضعیت در حال حاضر هنوز ثباتی ندارد و همچنان جزئیات بیشتری در این باره در حال انتشار است.

ما به شدت از این رویداد خشمگین هستیم. چنین اقدامی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و ما آن را محکوم می‌کنیم

.واکنش‌ها علیه حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران/واکنش وزارت امور خارجه بریتانیا به حمله به سفارت بریتانیا در تهران:

در پی حمله شماری از تظاهرکنندگان، وزارت امور خارجه بریتانیا از حکومت ایران می‌خواهد که فوراً وضعیت را تحت کنترل درآورد.

«مقامات ارشد [وزارت امور خارجه بریتانیا] با کاردار سفارت بریتانیا در لندن گفتگو کرده‌اند و از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا با سرعت هرچه بیشتر وضعیت را تحت کنترل درآورند و محافظت از مجموعه دیپلماتیک [بریتانیا] را در ایران مطابق با وظایف خود بر اساس قوانین بین‌الملل تضمین کنند.

وضعیت در حال حاضر هنوز ثباتی ندارد و همچنان جزئیات بیشتری در این باره در حال انتشار است.

ما اطلاعات مربوط به توصیه‌های سفر اتباع بریتانیا به ایران را به روز کرده‌ایم تا منعکس کننده رویدادهای امروز باشد و اکنون به شهروندان بریتانیایی در ایران توصیه می‌کنیم از منازل خود خارج نشوند، اقدامی انجام ندهند که موجب جلب توجه شود، و منتظر توصیه‌هایی آتی ما باشند.»

در پی رویدادهای امروز (سه شنبه) و حمله گروهی به سفارت بریتانیا در تهران، یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد:

«شمار قابل توجهی از معترضان امروز به سفارت بریتانیا در تهران یورش برده و به تخریب سفارت اقدام کرده‌اند. وضعیت در حال حاضر هنوز ثباتی ندارد و همچنان جزئیات بیشتری در این باره در حال انتشار است.

ما به شدت از این رویداد خشمگین هستیم. چنین اقدامی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و ما آن را محکوم می‌کنیم.

بر اساس قوانین بین الملل از جمله معاهده ژنو، حکومت ایران وظیفه روشنی برای حفاظت از دیپلماتها و سفارتهای کشورهای خارجی در ایران دارد و ما انتظار داریم به سرعت برای کنترل شرایط و تضمین امنیت کارمندان و سفارت ما اقدام کنند.»

واکنش‌ها علیه حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کردند و شورای امنیت سازمان ملل بحث در مورد این موضوع را آغاز کرده است.

سخنگوی دفتر رئیس جمهور آمریکا گفت که کشورش حمله به سفارت بریتانیا را به شدت محکوم می کند و آماده است که از همپیمانانش در شرایط سخت حمایت کند.

یک سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از وقایع امروز تهران به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را «حمله ای کاملا غیر قابل قبول» خواند.

در این حال نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل گفت و گو در مورد این وقایع را آغاز کردند.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر امروز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت.

نمایندگان کشورهای غربی در شورای امنیت خواهان صدور بیانیه ای در محکومیت حملات امروز هستند.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران از «رفتارهای غیر قابل قبول معدودی از معترضان» ابراز تأسف کرده و گفته است که ایران قوانین و مقررات بین المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می داند.

مقامات ایران می گویند که از قصد معترضان برای ورود به سفارت بریتانیا بی خبر بوده اند و تلاش پلیس برای جلوگیری از آن هم بی نتیجه مانده است.

پیش تر وزارت امور خارجه بریتانیا از حملات علیه دو مجموع سفارت خود در تهران به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر قابل قبول خوانده بود.

این وزارتخانه تأکید کرده بود که بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، دولت ایران مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در این کشور است.

حملات

به نوشته واحد مرکزی خبر، امروز «تعدادی از دانشجویان خشمگین که قصد تصرف سفارت (در خیابان فردوسی) را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه های سفارت را شکستند و گوشه ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت».

خبرگزاری جمهوری اسلامی هم خبر داد که «اسناد و مدارک محرمانه و جاسوسی» بریتانیا در تهاجم معترضان به باغ قلهک به مصادره آنها در آمده است و «تعدادی از اتباع بیگانه مستقر در ساختمان باغ قلهک نیز توسط دانشجویان محافظت می شوند».

خبرگزاری فارس چند ساعت بعد، از آزاد شدن «۶ کارمند انگلیسی که در باغ قلهک در محاصره دانشجویان بودند» توسط پلیس دیپلماتیک خبر داد.

‹تلاش مقامات ایران برای خارج کردن مهاجمان›

گزارش خبرگزاری های ایران، مرتضی تمدن، استاندار تهران و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده کل پلیس ایران در محل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی حاضر شده اند تا دانشجویان را وادار به خروج از محوطه و ساختمان سفارت کنند.

خبرگزاری فارس از بروز درگیری شدید میان مهاجمان درون سفارت با پلیس خبر داده و نوشته است که چند پلیس مجروح شده اند و حال یکی از دانشجویان هم «وخیم» است.

در تصاویر منتشر شده از حوادث امروز، یک خودرو که در داخل محوطه سفارت به آتش کشیده شده و تعدادی از مهاجمان که مدارک و اموال را از داخل ساختمان سفارت خارج می کنند، دیده می شوند.

روابط ایران و بریتانیا در هفته های اخیر و در پی تشدید تحریم ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس ایران کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که مقامات ارشد این وزارتخانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت و گو کرده اند و مستقیما خواهان واکنش سریع دولت ایران شده اند.

بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند

منبع: پارس دیلی نیوز

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: