مردم می‌پرسند :اینها اگر نمایندگان ما هستندچرا جرأت سؤال از رئیس‌جمهور را ندارند؟

موضوع سوال نمایندگان از احمدی نژاد به شکل یک معما در آمده است یک بار به دلیل اعلام عدم وصول سووال از زبان علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که معتقد بود تعداد امضا کنندگان سووال به حد نصاب نرسیده است و همزمان عدم پذیرش استعفای علی مطهری طراح اصلی سووال از نمایندگی مجلس.

پیش از این علی مطهری گفته بود که امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهور به حدنصاب رسید اما پس از آن ماجرا شکل دیگری گرفت تا  روز چهارشنبه گذشته مجلس به استعفای علی مطهری نماینده متنفذ مجلس رای منفی داد و علی مطهری که در اعتراض به عدم اعلام وصول سووال استعفا داده بود، در مجلس ماندنی شد، خبر آنلاین سایت نزدیک به علی لاریجانی نوشت: ۳۱ نماینده موافق با استعفای علی مطهری را نماد در اقلیت بودن حامیان دولت در مجلس خواندند.

اما در همان روز علی لاریجانی اعلام کرد که امضاهای طرح سووال از محمود احمدی نژاد حد نصاب لازم را ندارد و از این رو سووال از رییس جمهور قابل اعلام وصول نیست.

با این حال ساعاتی بعد عبدالجبار کرمی یکی دیگر از طراحان سووال از محمود احمدی نژاد از ارایه فهرست ۷۴ نماینده مصر به طرح سووال از رییس جمهور به دفتر هیات رییسه مجلس خبر داد. تا بار دیگر توپ پرسش از رییس جمهور در زمین هیات رییسه باشد.

هیات رییسه ای که گفته می شود رییس آن علی لاریجانی به علت پرونده هایی که محمود احمدی نژاد از او و نزدیکانش دارد راضی به طرح سووال از رییس جمهور نیست. از جمله هفته گذشته علی مطهری گفته بود که محمود احمدی نژاد حرف های ناشنیده بسیاری درباره لاریجانی ها دارد که جسارت گفتنش را هم متاسفانه دارد.

مشخص نیست آیا در رفت و برگشت ها میان هیات رییسه مجلس و نمایندگان از یک سو و قوای مقننه و اجراییه جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر محمود احمدی نژاد همچنان نخست رییس دولتی خواهد بود که در سه دهه گذشته مورد سووال مجلس قرار می گیرد یا  نه.

در عین حال در ادامه ماجرای «بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ» ایران، یک نماینده اصول‌گرای مجلس روز پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای با تاکید بر این که ده نماینده مجلس فعلی ایران در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی دست داشته‌اند از قوه قضاییه خواست نام آنها را منتشر کند تا دیگر نمایندگان در معرض اتهام نباشند.

محمود احمدی بیغش، در گفت‌وگو با خبرگزاری آریا در ایران گفت که جای «هیچ شک و شبهه‌ای» در دست داشتن «برخی از نمایندگان» در اختلاس بزرگ نیست.

او همچنین با حمله به علاء‌الدین بروجردی، دیگر نماینده مجلس و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، آقای بروجردی را به دروغ گویی متهم کرده و گفته است که اگر او جزء متهمان اختلاس نبود، نیازی به تکذیب کردن نداشت.

اکنون مشخص نیست که بقول مطهری آیا این مجلس با شبهه وجود پرونده زیر بغل احمدی نژاد باز میتواند سوال از رئیس جمهور را به سر انجام برساند یا خیر .

در همین رابطه روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «برای مجلسی‌ها نهج البلاغه بخوانید» نوشت: در هفته‌های اخیر،‌ ۲ اقدام مجلس شورای اسلامی با عکس العمل‌های منفی مردم و رسانه‌ها مواجه شد. اقدام اول؛ دادن رأی اعتماد به وزیر اقتصاد بود که برخلاف انتظار افکار عمومی و برخلاف واقعیت‌های ملموس در جامعه صورت گرفت و اقدام دوم؛ تعیین ۸۰ درصد حداکثر حقوق مادام‌العمری برای صاحبان مشاغل سیاسی بود که اعتراضات زیادی را برانگیخت.

*این قبیل اقدامات، در کنار قصورهائی که مجلس هشتم در انجام بعضی وظایف اصلی خود نشان می‌دهد، اعتبار این دوره از مجلس را بشدت کاهش داده و بیم آن می‌رود که این کاهش اعتبار، به اصل مجلس نیز سرایت کند و مردم از مرکز قانون‌گذاری کشور که به فرموده امام باید در رأس امور باشد ناامید شوند. مجلس هشتم اکنون نزد افکار عمومی با این سؤال مواجه است که چرا در برابر معطل ماندن بسیاری از قوانین مصوب مجلس نتوانسته کاری انجام دهد؟ سؤال دیگری که افکار عمومی از نمایندگان مجلس هشتم دارد اینست که چرا به وظیفه قانونی خود در زمینه سؤال از رئیس‌جمهور عمل نمی‌کند؟ آنچه برای مردم تعجب‌برانگیز است و رسانه‌ها نیز در روزهای گذشته به آن پرداخته‌اند اینست که مجلسی که اعضای آن در عمل به مهم‌ترین وظایف نظارتی خود کوتاهی می‌کند، چگونه است که در ماه‌های آخر عمر خود به فکر تأمین حقوق مادام العمری افتاده و به استفساریه‌ای پاسخ مثبت داده که به موجب آن صاحبان مشاغل خاص سیاسی از جمله نمایندگان مجلس حق دارند تا پایان عمر از ۸۰ درصد حداکثر حقوق مقام نظیر خود استفاده کنند؟

*این روزها محافل خانوادگی و اداری و کارگری و حتی تجمعات کوچک داخل تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و صف‌های نانوائی‌ها و بقالی‌ها، به محل‌هائی برای بحث‌های داغ عملکرد نمایندگان مجلس هشتم تبدیل شده‌اند. مردم در این محافل از همدیگر می‌پرسند اینها اگر نمایندگان ما هستند چرا به وزیری که نتوانست بر حوزه کاری خود نظارت کند و جلوی فساد بزرگ ۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی را بگیرد رأی اعتماد دادند؟ چرا جرأت و جسارت سؤال کردن از رئیس‌جمهور را ندارند؟ چرا در برابر آنهمه قانون شکنی و جابجائی غیرقانونی پول‌ها و گم شدن اموال بیت المال بی‌تفاوت هستند؟ و چرا به جای آنکه فکری برای حل مشکلات زندگی ما بکنند، به فکر تأمین حقوق حداکثری مادام العمری صاحب منصبان هستند؟

*برای این سؤال‌ها جوابی نداریم جز اینکه از آشنایان با سیره امیرالمؤمنین علیه السلام و افراد مأنوس با نهج البلاغه بخواهیم برای مجلسی‌ها نهج البلاغه بخوانند. از عجایب است که نمایندگان مجلس، این استفساریه را در آستانه عید غدیر در مجلس مطرح کردند و به آن پاسخ مثبت دادند بدون آنکه به توصیه‌ها و سیره صاحب غدیر توجه کنند و به یاد بیاورند که حضرت علی علیه السلام چراغ بیت المال را به هنگام گوش دادن به سخنان خصوصی خاموش می‌کرد و پاسخ برادر خود که اندکی بیشتر از سهم خویش از بیت المال می‌خواست را با آهن گداخته می‌داد.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: