احمدي نژاد: به سرعت مي‌توانيم به اقتصاد و قدرت اول دنيا تبديل شويم!

رييس‌ جمهور با بيان اينكه بايد كشورمان در صنعت نفت به جايگاهي برسد که در آن نفت به طور واقعي ملي شده و تمام منافع آن در اختيار ملت ايران قرار گيرد، اظهار داشت: زحمات زيادي در عرصه استخراج، پالايش و توليد و هدفمندي مصرف آن در کشور صورت‌ گرفته و بايد در گام بعدي به سمتي حركت كنيم كه به جاي صادرات نفت خام، فرآورده‌هاي نفتي صادر شود.
به گزارش تيترآنلاين به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دکتر محمود احمدي‌نژاد بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاح واحدهاي بنزين‌سازي و طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده‌هاي پالايشگاه امام خميني(ره) شازند با تقدير از همه کساني که در طراحي، ساخت و مديريت طرح‌هاي پالايشگاهي کشور تلاش کرده و زحمت مي‌کشند، گفت: نفت يکي از سرمايه‌هاي عظيم ملت ايران است که بايد بيشترين ارزش افزوده از اين سرمايه را در داخل کشور به دست آورد.
رييس‌ جمهور با تبريک افتتاح اين طرح پالايشگاهي و خودباوري عظيمي که در صنعت نفت کشور ايجاد شده، تصريح کرد: بايد بيشترين ارزش افزوده از نفت به دست آورده شود و گام اول در اين مسير اين است که فرآورده‌هايي همچون بنزين و نفت و گاز در داخل توليد شود.


دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به اينکه متوسط مصرف بنزين در سال 75، روزانه 75 ميليون ليتر بود که اين ميزان امروز به کمتر از 60 ميليون ليتر در روز رسيده است، اظهار داشت:‌ اگر طبق همان منحني مصرف پيش مي‌رفتيم امروز مصرف بنزين در کشور روزانه 100 تا 120 ميليون ليتر در روز بود در حالي که امروز با وجود اينکه ناوگان حمل و نقل کشور بيش از دو برابر شده است، اما توليد ما تقريباً معادل مصرف در کشور است.
رييس‌ جمهور با بيان اينکه زحمات زيادي در سامانه توزيع، کنترل و مصرف سوخت و نيز در توليد و هدفمندي آن در کشور صورت‌ گرفته، گفت: ما بايد در گام بعدي به سمتي برويم كه بجاي صادرات نفت خام فرآورده‌هاي نفتي را صادر کنيم و اين در حالي است که در حال حاضر بشکه‌اي 110 دلار صادر مي‌شود که ما بايد بجاي اين، کاري کنيم که ارزش افزوده نفت و توليد فرآورده‌ها در کشور بماند و در اين راستا بايد حداکثر ظرفيت ممکن براي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي را در کشور ايجاد کنيم.
دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينکه کشورمان در طراحي و مهندسي مجموعه‌هاي پالايشگاهي به خودکفايي رسيده و 57 درصد ساخت قطعات و بيش از 90 درصد نصب قطعات در داخل کشور و توسط متخصصين داخلي انجام مي‌شود، با تاکيد بر اينکه اين ظرفيت بايد هر چه سريع‌تر به صددرصد برسد، گفت: امروز فرصت و ظرفيت عظيمي در دنيا براي حضور متخصصين و پيمانکاران ايراني براي ايجاد طرح‌هاي پالايشگاهي وجود دارد و پيمانکاران و متخصصين نفت بايد افق خود را براي حضور در صحنه‌هاي جهاني در دستور کار داشته باشد.
رييس‌ جمهور با بيان اينکه امروز در دنيا مشتري براي کارهايي که توسط متخصصان ايراني صورت مي‌گيرد، چند برابر شده است، گفت: کار ايراني با قيمتي پايين انجام مي‌شود و منّت سياسي ندارد و به لحاظ فرهنگي نيز براي آنها بار مثبت دارد، چرا که وقتي ايران در اين صحنه‌ها حضور پيدا مي‌کند، علاوه بر انتقال فن‌آوري، خودباوري و حفظ عزت و استقلال را نيز به کشورهاي ديگر منتقل مي‌کند.
دكتر احمدي‌نژاد با تاکيد بر تلاش براي صدور خدمات فني و مهندسي در بخش نفت گفت: بايد به جايگاهي برسيم که در آن، نفت به طور واقعي ملي شده و تمام منافع آن در اختيار ملت ايران قرار بگيرد. اينکه بخواهيم نفت خام را توليد و صادر کنيم که همه کارها بر عهده ديگران باشد و تنها سود ناچيزي نصيب ملت شود، ارزشي ندارد و بايد به جايي برسيم که قيمت نفت به اضافه ارزش افزوده آن بطور کامل در اختيار ملت قرار بگيرد.
رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر لزوم سازندگي کشور گفت: بايد به سمتي برويم که تمامي ظرفيت‌ها در کشور فعال شود، چرا که امروز همه باور داريم که به سرعت مي‌توانيم به اقتصاد و قدرت اول دنيا تبديل شويم و در اين راستا همه بايد با همدلي دست در دست يکديگر داده و تلاش کنيم.
دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به اينکه البته در مسير سازندگي کشور مشکلات و موانع زيادي در داخل و خارج از کشور وجود دارد، اظهار داشت: کاري که بدون مانع و مشکل انجام شود، سازندگي و شيريني نخواهد داشت و اگر ملتي بتواند موانع را پشت سر بگذارد به سرعت به افق‌هاي بلند دسترسي خواهد يافت.
رييس‌ جمهور با بيان اينكه توطئه‌ها و بازي‌هاي دشمنان ملت ايران براي اين است که آنها مي‌دانند جمهوري اسلامي ايران ظرفيت و توانايي لازم را براي پيشرفت داشته و در مسير درست گام بر مي‌دارد، گفت: آنها علت واقعي دشمني خود را مطرح نمي‌کنند و با بهانه‌هاي مختلف که در حقيقت طرح فريب است، در واقع با پيشرفت‌هاي علمي و کارهاي عمراني و اقتصادي ملت ايران مخالف هستند.
دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به تاثيرات مثبت اجراي طرح هدفمندي‌ يارانه‌ها در داخل و خارج از کشور گفت: امروز مصرف انرژي در بخش مصرفي پايين و در بخش توليد افزايش يافته است و بايد به جايي برسيم که بيشتر انرژي در بخش توليد مصرف شود.
رييس‌ جمهور تاکيد کرد: تا زماني که ملت ايران همدل، خودباور و اميدوار بوده و به افق‌هاي بلند نگاه داشته باشند، دشمنان نمي‌توانند هيچ کاري عليه ملت بزرگ ايران انجام دهند و قطعاً پيروزي‌هاي بزرگ و پي‌درپي‌ در انتظار ملت ايران است.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: