احضار و بازجويی از حمزه کرمی و عبدالله مومنی به خاطر افشای شکنجه‌هايشان

حمزه کرمی و عبدالله مومنی، دو زندانی سياسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوين، هفته گذشته بار ديگر به حفاظت اطلاعات زندان اوين احضار شدند.
به گزارش خبرنگار کلمه، اين چندمين بار است که اين دو زندانی سياسی به خاطر انتشار نامه های سرگشاده و شرح شکنجه هايشان در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، احضار می شوند. اين در حالی است که تاکنون به شکايات آنها از شکنجه گران رسيدگی نشده است.

اين زندانيان سياسی، هر دو در نامه های جداگانه ای از شکنجه هايی که در دوران بازداشت موقت بر آنها رفته بود، سخن گفتند و خواستار رسيدگی مسوولان به اعمال خودسرانه بازجويان وزارت اطلاعات شدند.
عبدالله مومنی نامه اش را خطاب به رهبری نوشت و حمزه کرمی نيز در نامه ای به دادستان کل کشور شرح شکنجه هايش را داد، اما از آن جا که حمزه کرمی سالها مديرکل سياسی دفتر هاشمی در زمان رياست جمهوری وی بوده است، هاشمی توانسته بود اين نامه را به شخص رهبری نيز برساند.


اين دو زندانی سياسی در نامه هايشان فاش کرده بودند که بازجويان وزارت اطلاعات، برای اينکه آنها را به اجبار به اعتراف عليه خود و ديگران وادار کنند، بارها سر آنان را در کاسه توالت فرو برده اند، تا جايی که حلق و بينی آنان آغشته به کثافات شده است. بعد از اين شکنجه های بی سابقه نيز اين دو زندانی ماه ها در بی خبری کامل در سلول انفرادی رها شده اند؛ شکنجه هايی که به اعتراف دروغين اين دو زندان عليه خود منجر شده است.
دستگاه قضايی مدتهاست شاکيان را به جای ظالمان مورد تهديد و بازجويی قرار می دهد و يکی جديدترين مصاديق بارز اين وضعيت، عبدالله مومنی و حمزه کرمی هستند که به دليل نوشتن نامه و شرح شکنجه هايشان و درخواست برای مجازات ظالمان و شکنجه گران، دوباره مورد بازجويی قرار گرفته اند و پرونده جديدی برايشان تشکيل شده است.
عبدالله مؤمنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان (ادوار تحکيم وحدت) سی خردادماه ۱۳۸۸ پس از انتخابات رياست جمهوری ايران در ساختمان ستاد شهروندان آزاد (حاميان مهدی کروبی، از نامزدهای انتخابات رياست جمهوری) بازداشت و به مدت سه ماه در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ و ۲۴۰ محبوس بود.
حمزه کرمی، ديگر زندانی سياسی نيز از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات رياست جمهوری است. او طی سال های ۶۸ تا ۷۴ فرماندار ورامين و از سال ۷۴ تا ۸۰ مديرکل سياسی دفتر رييس جمهور (هاشمی و خاتمی) بوده است. وی همچنين در سالهای دفاع مقدس از فرماندهان جنگ بوده است.
هر دوی اين زندانيان سياسی، اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوين در حال گذراندن دوران محکوميتشان هستند.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: