دغدغه های مسعود بارزانی در تهران چیست؟

در چند ماه  اخیر تنش ها در مرزهای غربی  ایران به دلیل حضور و اقدامات گروه پژاک افزیش یافته است.درگیری بین اعضای این گروه با سپاه پاسداران  نگرانیهایی را ایجاد کرده است.مسئولان کردستان عراق نیز می گویند، حضور و اقدامات  پژاک، موجب ایجاد ناامنی سیاسی و اقتصادی در کردستان ایران و عراق شده است و مقامات اقلیم کردستان هم خواستار یافتن راه حلی برای چاره جویی این موضوع هستند .
به همین دلیل و به منظور تحکیم روابط ایران و کردستان عراق ، مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در هوای بارانی تهران وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.به‌ گفته‌ رئیس دفتر ریاست منطقه‌ کردستان عراق قرار است بارزانی در این سفر برای اولین بار با مقام معظم رهبری دیدار و گفت‌وگو کند.همچنین، دیدار با رئیس جمهور ، رئیس پارلمان ، وزیر امور خارجه‌ و رئیس شورای امنیت از دیگر برنامه‌های سفر بارزانی به‌ ایران خواهد بود.به گفته ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در این سفر طاهر هورامی وزیر بهداشت و درمان و یاسین شیخ ابوبکر وزیر انرژی حکومت اقلیم کردستان عراق، نوزاد هادی استاندار اربیل، بهروز محمد صالح استاندار سلیمانیه و فؤاد حسین رئیس دیوان اقلیم کردستان عراق، بارزانی را همراهی می کنند.
اولین سفر رئیس منطقه کردستان عراق در سال ۸۷ صورت گرفت و طی آن با رئیس جمهور و برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.گفتنی است ،مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در حالی امروز برای دیدار با مسئوولان ایران، وارد تهران شد که در آستانه سفر به ایران حاضر به پذیرفتن دعوت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای سفر به دمشق نشد.


بارزانی و رد دعوت بشار اسد:
در حالی که دولت بشار اسد هیچ گاه  کردستان عراق را به رسمیت نشناخته بود، بارزانی برای اولین بار به سوریه دعوت شد که البته این دعوت را نپذیرفت.دعوت اسد از بارزانی، اولین دعوت سوریه از تشکیلات منطقه خودگردان کردستان عراق و به عبارتی به رسمیت شناختن آن بود چرا که سوریه پیش از این تنها تشکیلات طالبانی(اتحادیه میهنی) را به رسمیت می شناخت. با وجود انتقاداتی که به سکوت بارزانی درباره وضعیت اکراد سوریه می شود، تشکیلات منطقه کردستان عراق از تماس های پیدا و پنهان خود با اکراد سوریه خبر داده است.از زمان آغاز درگیری های سوریه تاکنون، کردها از ورود به تنش با دولت مرکزی دمشق خودداری کرده اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند ورود کردهای سوریه به درگیری های اسد و مخالفانش، زمینه سرکوب گسترده کردها را فراهم می کند.گفتنی است، بشار اسد در روزهای گذشته از بسیاری از گروههای مخالف خود برای انجام گفت و گو دعوت کرده است که این دعوت با عدم پذیرش از سوی بسیاری از گروهها مواجه شده است.
بارزانی و روابط با اسرائیل:
مسعود بارزانی در حالی وارد تهران شده است که برخی گزارش ها از نفوذ گسترده اسرائیل در منطقه تحت ریاست بارزانی خبر می دهند.اواخر سال ۸۹ بود که منابع خبری اعلام کردند، حسین سنجاری از عناصر نزدیک به گروه اتحادیه میهنی کردستان و سفیر عراق در اسپانیا اخیرا ضمن برقراری ارتباط با سفارت اسرائیل در آن کشور، از آنها خواسته است بدون ایجاد حساسیت در کشورهای اسلامی به ویژه ایران و سوریه، با اتحادیه میهنی رابطه برقرار کنند.به گزارش ایران دیپلماتیک، مسئولان سفارت اسرائیل اعلام کرده‌اند این خواسته را با مقام‌های اسرائیلی مطرح خواهند کرد.حتی اخباری مبنی بر موافقت حزب دموکرات کردستان عراق با ایجاد مدرسه‌ای برای یهودیان و تدریس زبان عبری در اربیل منتشر شده است.اما خودبارزانی می گوید هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارد. بارزانی پس از دیدار با «عمرو موسی» دبیر کل اتحادیه عرب در قاهره در یک کنفرانس خبری گفت: منطقه کردستان عراق به قوانین دولت مرکزی در زمینه خودداری از برقراری روابط با برخی از طرفها خارجی کاملا پایبند است.وی تاکید کرد: برخلاف گزارشها، منطقه کردستان عراق و اسرائیل هیچ رابطه ای با هم ندارند.
بارزانی و ارتباط با امریکا:
دولت خودمختار کردستان عراق همواره ارتباط خوبی با آمریکا داشته است.خود بارزانی نیز این ارتباط را رد نمی کند اما معتقد است در رابطه با آمریکا باید واقع بین بود.وی در گفتگویی با روزنامه اعتماد در این باره که  در سال ۲۰۰۳ دوباره به وعده امریکایی‌ها دل خوش بودید؟ گفت: «وعده‌های آمریکا صریح و شفاف نیست. مساله عراق بود. باید عراق را آزاد می‌کردیم و این یک ضرورت بود که همه مردم عراق تلاش کنند با همه سیاست‌پیشه‌های عراقی از هر آیین و رنگی و مذهبی، که عراق را رستگار کنند و بدیلی نو برای عراق به وجود بیاورند و فرار از آن حقیقت هم غیرممکن می‌نمود، اما کمک کردیم و امریکا در روز نخست هیچ برنامه‌یی نداشت.»
وی همچنین بر تمایل پدرش، مصطفی بارزانی بر داشتن روابط خوب با آمریکا صحه گذاشت و گفت:» مُلا، فردی واقع‌بین بود و در زندگی‌اش معمولا درست پیش‌بینی می‌کرد و می‌دانست که بدون امریکا بسیار زحمت است که کردها از زندان منطقه رها شوند و همان بود که سال ۱۹۴۵ پیامی به عراق داد که من جنگ علیه فارس و ترک و عرب ندارم و من علیه حکومت‌های ظالم می‌جنگم که علیه کردستان از هر ظلمی دریغ نمی‌کنند.»
بارزانی و رابطه با ایران:
روابط ایران و کردها و تاثیر در منطقه در مقایسه با دیگر کشورهای دارای مناطق کردنشین – عراق، سوریه و ترکیه – نکته ای بسیار حایز اهمیت است.در تاریخ معاصر کردستان عراق، کمک های ایران به دوباره شکل گیری و بعدها تجدید ساختار حزب دموکرات کردستان عراق، همکاری با اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب سوسیالیست و کمک در شکل گیری احزاب جمعیت و اتحادیه اسلامی در کردستان و… و بعدها کمک ایران به فاجعه حلبچه و میانجیگری ایران در جنگ کردکشی نکاتی حایز اهمیت هستند، زیرا نشان می دهند، سیاست امنیتی و استراتژی سیاسی جمهوری اسلامی ایران، نگاه خاص به بقا و حضور اقلیم کردستان عراق داشته و دارد.بعدها نیز  ایران از تاسیس حکومت کردستان عراق دفاع کرد .مسعود بارزانی که از روزهای اول انقلاب اسلامی با جمهوری اسلامی ایران رابطه تنگاتنگی را شروع کرد، مورد حمایت ایران برای تشکیل کردستان عراق بود.
در هر حال به نظر می رسد هر چند جلال طالبانی به عنوان رئیس جمهور، از اقبال بیشتری برای ارتباط با مسئولین ایران برخوردار بوده است اما روابط ایران با بارزانی نیز بر مبنای دوستی است و تنها موردی که ممکن است خدشه ای به این روابط وارد کند سازمان های تروریستی کرد هستند.
هر چند بارزانی مخالفت خود را با این گروه های تروریستی اعلام کرده است اما از طرفی می گوید نمی تواد آنها را از خاک کردستان بیرون کند.وی در این باره گفت:» پ.ک.ک و پژاک، یک پیکره اند و این دو نمی توانند از راه جنگ و گلوله، چیزی را به دست بیاورند و اگر ما نمی خواهیم که آنها را از خاک کردستان بیرون کنیم، صرفا به این دلیل است که جنگ کرد با کرد حرام است »
گفتنی است، ایران و اقلیم کردستان دارای هفت نقطه مرزی – خسروی، باشماغ، پرویزخان، نوسود، بانه، قاسم رش و حاج عمران – است و تبادل و تعامل تجاری و بازرگانی آنها سیر صعودی را می پیماید که حکایت از روابط خوب ایران و کردستان عراق دارد.حضور پژاک – فرقه تروریستی وابسته به پ .ک. ک – جز ضرر، سودی جز ناامنی و عدم توسعه برای مناطق کردنشین نداشته و ندارد.
بارزانی کیست؟
مسعود بارزانی، رهبر کنونی حزب دموکرات کردستان عراق و رئیس کنونی دولت فدرال کردستان عراق در عراق است. او متولد شهر مهاباد در ایران در سال ۱۹۴۶ و پسر مصطفی بارزانی است.خاندان بارزانی یکی از خاندان‌های بزرگ دینی منطقه و مورد احترام در کردستان عراق هستند که از زمان حکومت عثمانی در حال مبارزه بودند و از این رو اغلب در تبعید و اوارگی به سر می‌بردند. عموی بزرگ مسعود, شیخ عبدالسلام بارزانی در سال ۱۹۱۴ بعد از یک سری مبارزات در موصل به دست حکومت عثمانی اعدام شد. بعد از او شیخ احمد بارزانی به مبارزه ادامه داد و جندین بار توسط حکومت سلطنتی عراق تبعید شد.
مسعود بارزانی خردسال با خانواده خود به عراق رفت و از آن جا به جنوب عراق تبعید و عموها و برادرهایش زندانی شدند.در سال ۱۹۵۸ پس از کودتای عبدالکریم قاسم خانواده بارزانی بعد از ۱۲ سال از تبعید و زندان آزاد شدند و ملا مصطفی به خاک وطن برگشت ولی پس از دو سال دوباره حکومت عراق به وعده‌های خود  عمل نکرد و ملامصطفی در سال ۱۹۶۱ دوبارهبا حکومت به مبارزه برخاست. در این میان مسعود بارزانی که نوجوانی بیش نبود وارد میدان مبارزه شد . درسال ۱۹۷۹ در وین، سوء قصد ناموفقی به جان  مسعود بارزانی صورت گرفت که طی آن یکی از دستیارانش مجروح شد.مسعود بارزانی در سال ۱۹۷۹ بعد از وفات ملا مصطفی از سوی اعضا و طرفداران حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری حزب برگزیده شد و به مبارزات ادامه داد تا توانست در سال ۱۹۹۱ پس از یک نبرد بزرگ  خاک کردستان عراق را آزاد کند و به همکاری سازمان ملل پس از تحدید خط پرواز ممنوع و پس از یک انتخابات داخلی که ۵۱٪ آرا را به دست آورد وتوانست به همراهی اتحادیه میهنی کردستان، حکومت اقلیم کردستان عراق را تشکیل دهد.
قول بارزانی به صالحی در تهران
سرویس سیاسی لمون پرس – وزیر امور خارجه ایران گفت : مسوولان اقلیم کردستان عراق قول داده اند از این پس شاهد بهترین و امن ترین مرزها میان دو طرف باشیم تا مردم بتوانند به راحتی تردد کرده و دیگر شاهد ناامنی نباشیم.ایرنا، ‹علی اکبر صالحی› روز شنبه در نشست خبری مشترک با ‹مسعود بارزانی› رییس اقلیم کردستان عراق در محل وزارت امور خارجه افزود : بحمدالله مرزهای ایران و عراق امن است و ان شاء الله از این پس نیز این وضعیت تداوم خواهد داشت.وزیر امور خارجه که در پاسخ به سوالی درباره نتیجه مذاکرات دو طرف برای جلوگیری از اقدامات گروهک تروریستی پژاک سخن می گفت، افزود: با مدیریت و وساطت آقای بارزانی توانستیم موضوع پژاک را به نحو خوبی مدیریت کنیم.
** بارزانی: باید در سایه دوستی و برادری با هم زندگی کنیم
رییس اقلیم کردستان عراق نیز در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران تصریح کرد : امیدواریم روابط ما روز به روز در مسیر رو به جلو حرکت کند و مستحکم تر شود.بارزانی که به فارسی سخن می گفت افزود : هیچ وقت فراموش نمی کنیم که در روزهای سخت و مبارزه ، مردم ایران با دل باز از ما استقبال کردند.رییس اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: زمینه گسترش روابط مشترک و تقویت پیوند های برادری میان دو طرف فراهم است و باید در سایه دوستی و برادری با هم زندگی کنیم.
** عبور مبادلات تجاری ایران و اقلیم کردستان از مرز سه میلیارد دلار
وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این نشست خبری مشترک و در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا، ظرفیت همکاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق را گسترده خواند و گفت: حجم مبادلات تجاری میان دو طرف در حال حاضر بیش از سه میلیارد دلار است.
صالحی گفت: امکان افزایش سطح مناسبات تجاری از سطح کنونی وجود دارد و با همت، تلاش و قولی که آقای بارزانی دادند سطح این تجارت و مبادلات می تواند افزایش یابد.
وی در ادامه همراهی وزیران برق، بهداشت و استانداران اربیل و سلیمانیه در هیات رییس اقلیم کردستان عراق را یادآور شد و گفت: عرصه تبادلات اقتصادی و تجاری میان دو طرف وسیع و گسترده است و حضور وزیر بهداشت و درمان اقلیم کردستان عراق نشان از آن دارد که می توانیم در این عرصه نیز وارد همکاری شویم.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از زمینه های پزشکی و دارویی به خودکفایی رسیده است و می تواند تجربیات خود را به اقلیم کردستان انتقال دهد.
وی در این باره افزود: به ویژه می توانیم در زمینه دارو با اقلیم کردستان همکاری کنیم و این منطقه می تواند مکانی برای تولید دارو باشد.
صالحی با یادآوری صادرات ۱۲۰۰ مگاواتی برق از ایران به عراق در مقطع کنونی نیز گفت: قابلیت صادرات برق بیش از میزان کنونی است.
وی همچنین از امکان همکاری دو طرف در اجرای پروژه های عمرانی سخن گفت و تصریح کرد: مقرر شد که مسوولان اقلیم کردستان عراق در این باره از جمله موضوع ترانزیت بررسی لازم را داشته باشند.
وزیر امور خارجه با تاکید این که هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق نداریم، تصریح کرد: باید بخش خصوصی دو طرف جدی تر وارد تعامل با یکدیگر شوند و این پتانسیل هم در ایران وجود دارد و هم در مردم دو خطه که با هم نسبت فامیلی و نزدیکی زبانی و دینی دارند.
صالحی همچنین سفر رییس اقلیم کردستان عراق به تهران را طلیعه ای برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور دانست.
** تبریک ایران به مردم تونس
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با پیروزی حزب النهضه در انتخابات تونس ضمن تبریک به مردم این کشور واقع در آفریقا گفت: ما برگزاری این انتخابات را به برادران خود که انقلابات اخیر در منطقه را پایه ریزی کرده اند تبریک می گوییم.وی تاکید کرد: بیداری اسلامی که در تونس شاهد بودیم را می توانیم در تمام کشورهای منطقه ببینیم.صالحی ملت تونس را ملتی اصیل و صاحب تمدن و فرهنگ توصیف کرد و افزود: ملت تونس ثابت کردند که با انجام این انقلاب واقعا شایسته دستیابی به این نتایج در انتخابات نیز هستند.وزیر امور خارجه اظهار داشت: نتایج این انتخابات و همچنین تحرکات اخیر در منطقه ناشی از بیداری اسلامی است.وی تاکید کرد: به آقای راشد الغنوشی ‹رهبر حزب النهضه تونس› تبریک می گوییم و برای ملت تونس شکوفایی را آرزومند هستیم.صالحی افزود: امیدواریم به خواست خداوند، دولت جدید در تونس به زودی تشکیل شود و رفت و آمدها میان دو طرف آغاز شود.
** اظهارات آمریکایی ها تا زمانی که صادقانه نباشد بی معناست
در ادامه این نشست خبری مشترک، خبرنگاری از وزیر امور خارجه در رابطه با اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا برای برقراری روابط با ایران سوال کرد.صالحی در پاسخ گفت: ما از این اظهارات زیاد شنیده ایم ولی متاسفانه اظهارات آمریکایی ها پر از تناقض است.وی تاکید کرد: آمریکایی ها از طرفی (برای برقراری روابط دوجانبه با ایران) اظهار علاقه می کنند و از طرف دیگر صحبت هایی انجام می دهند که همسنگ با سخنان اولیه آنها نیست.وزیر امور خارجه گفت: تا زمانی که این سخنان صادقانه نباشد مذاکرات با آنها، معنا نخواهد داشت.
صالحی با بیان این که در سال های پس از انقلاب اسلامی ثابت کرده ایم کشوری مستقل هستیم و هزینه های بسیاری را برای حفظ آرمانها و اصول پرداخت کرده ایم اظهار داشت: به همین اعتبار است که جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی در جایگاه یک کشور قدرتمند و عزتمند ظاهر می شود.وی افزود: به دنبال آن هستیم که با تمامی کشورهای جهان به جز رژیم صهیونیستی که آن را مشروع نمی دانیم رابطه داشته باشیم.وزیر امور خارجه تاکید کرد: برقراری روابط زمانی معنادار خواهد بود که طرفین بدون پیش‌شرط و به صورت مساوی و همسطح وارد گفت وگو شوند.
وی در ادامه گفت: به نظر می رسد زمان برقراری روابط با آمریکا هنوز نرسیده است و آمریکایی ها هنوز هم با منطق قدرت و با تکبر و استکبار صحبت می کنند.صالحی گفت: امیدواریم روزی برسد که عقلانیت و منطق در سیاست خارجی آمریکا برقرار شود که اگر آنها از منطق و عقلانیت تبعیت کنند بسیاری از مسایل در دنیا حل خواهد شد.وی با بیان این که آمریکایی ها باید ‹منطق قدرت› را تبدیل به ‹قدرت منطق› کنند تصریح کرد: اگر آنها از طریق نیت صادقانه وارد شوند بسیاری از مسایل قابل حل خواهد بود ولی در مجموع در حال حاضر آنها از منطق زور و تزویر استفاده می کنند.بارزانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، مبنی بر این که موضع اقلیم کردستان عراق در برابر انتشار اخباری مبنی بر ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق چیست، گفت: هیچ نیروی ترک وارد عراق نشده است.
وی با ابراز تاسف از کشته شدن برخی جوانان کرد و ترک تصریح کرد: ما ضد جنگ هستیم و اطمینان داریم که با جنگ و درگیری هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
وی تاکید کرد: در تلاش هستیم همانطور که با همکاری موضوع پژاک را حل کردیم موضوع پ ک ک را نیز حل کنیم.بارزانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد تلاش آمریکایی ها برای باقی نگه داشتن ۱۶ هزار نفر از نیروهای خود در عراق بعد از سال ۲۰۱۱ گفت: هیچگونه اطلاعی از این مساله ندارم ولی رییس جمهور آمریکا اعلام کرده است که تمام نیروهای این کشور در پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج می شود.بارزانی گفت: مذاکرات فنی میان مقامات دولت آمریکا و دولت عراق در رابطه با باقی نگهداشتن تعدادی از نیروهای مربی در حال بررسی است.
رییس اقلیم کردستان عراق در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با ساز و کارهای تعیین شده برای این که دیگر مسایل مرزی میان ایران و اقلیم کردستان رخ ندهد، گفت: با موافقت ایران و اقلیم کردستان گامهای لازمی برای ایجاد امنیت در مرزها برداشته شده تا این مساله به شکل سابق دیگر تکرار نشود.
بارزانی گفت: این یک پیمان است و شکاندن آن ساده نیست و امیدوارم دیگر این مساله خاتمه یافته و مرزها هم امن بماند.علی اکبر صالحی نیز در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با مذاکرات صورت گرفته میان طرفین اظهار داشت: ما آقای بارزانی را از سیاستمنداران با تجربه می دانیم که تجربه طولانی در امر سیاست داریم.صالحی با بیان این که همواره در حال رایزنی با یکدیگر هستیم، تاکید کرد: اعتقاد و اطمینان ویژه ای نسبت به نقش ارزنده آقای بارزانی در یکپارچه ساختن صفوف در عراق داریم و برایشان موفقیت آرزومندیم.
وزیر امور خارجه افزود: انشاء الله این نقش ادامه خواهد یافت تا عراق آرامشی را که شایسته آن است باز به دست آورد.
وزرای بهداشت و درمان و انرژی اقلیم کردستان عراق به همراه رییس دیوان این اقلیم و همچنین استانداران اربیل و سلیمانیه، مسعود بارزانی را در سفر به تهران همراهی می کند.رییس اقلیم کردستان عراق قرار است علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه، با رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز دیدار و گفتگو کند.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: