افشای یک اختلاس دیگر یک‌هزار میلیارد تومانی در 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی

جعفرزاده: داشتیم به سرنخ‌های بیشتری تا حدود 3 هزار میلیارد در پرونده اختلاس در «شستا و بازنشستگی» نزدیک می شدیم که هیئت‌رئیسه مجلس از ادامه تحقیق و تفحص جلوگیری کرد

عضو کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس از اختلاس یک‌هزار میلیارد تومانی در 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا خبر داد و گفت: اگر هیئت رئیسه مجلس از ادامه کار جلوگیری نمی‌کرد می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.

سلیمان جعفرزاده در مورد دلایل تاخیر ارائه گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی گفت: چالش‌های پیش‌رو در این پرونده آنقدر زیاد است که بنده با وجود اینکه دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ام در این هشت سال هیچ موردی مانند تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی اینچنین سیاسی نشده بود.

فشار سیاسی بر تیم تحقیق و تفحص

وی افزود: از روز اولی که طرح تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی آغاز شد بلافاصله با فشارهای سیاسی از سوی بسیاری از چهره‌ها و حتی هیئت‌رئیسه مجلس مواجه شدیم چرا که نمایندگان حاضر در تیم تحقیق و تفحص به سراغ شرکت‌هایی رفتند که 60 سال هیچ‌گونه نظارتی بر عملکرد آنها نبوده است. همین شرکت‌ها تهمت‌ها و افتراهای بسیاری به گروه تحقیق و تفحص وارد کردند ولی ما به دور از تمام این حاشیه‌ها به کارمان ادامه دادیم.

سه‌شنبه زمان ارائه نتیجه‌نهایی تحقیق‌و‌تفحص از «سازمان‌ تامین اجتماعی»

رئیس اسبق کمیسیون اجتماعی مجلس از ارائه گزارش نهایی تیم تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کشور در روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: در این گزارش آمده است که پس از بررسی وضعیت 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و «شستا» بیش از یک‌هزار میلیارد تومان اختلاس انجام شده است.

مبلغ اختلاس در «شستا» بیش از سه هزار میلیارد تومان است 

جعفرزاده تصریح کرد: در حالی که داشتیم به سرنخ‌های بیشتری در این پرونده بزرگ اختلاس پی می‌بردیم که هیئت‌رئیسه مجلس از ادامه تحقیق و تفحص جلوگیری کرد. به اعتقاد اعضای تیم تحقیقی اگر فعالیت ما تا 60 روز دیگر ادامه داشت می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.

هیئت‌رئیسه مانع ادامه تحقیق و تفحص شد

عضو کمیته تحقیق و تفحص از شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این فسادمالی در یک دوره زمانی خاص انجام شده است گفت: متاسفانه هیئت‌رئیسه مجلس به هیچ عنوان با تیم تحقیق همکاری نداشت و موانعی را سد راه ما می‌کرد. حتی زمانیکه از یک شرکت خواستیم تا اسناد بلاتکلیفی 70 میلیارد تومان از سرمایه خود را ارائه کند هیئت‌رئیسه مجلس دستور داد تا کار همانجا متوقف شده و دیگر ادامه ندهیم!

اموال 30 میلیون بازنشسته کشور تبدیل به شرکت‌های فامیلی شده است

نماینده باکو و چالدران در مجلس گفت: این پرونده هنوز به مراجع قضایی ارجاع نشده است و نهایتاً ما تمامی اسناد و مدارک خود را در صحن علنی مجلس قرائت می‌کنیم. ولی آنچه باعث تاسف است اینکه اموال 30 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را تبدیل به شرکت‌های خانوادگی کرده‌اند و تمامی قراردادهای کوچک و بزرگ به فرزندان مدیران و بستگان و آقازاده ها واگذار شده است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه شرکت‌های زیرمجموعه شستا و سازمان بازنشستگی حیات خلوت احزاب و ‌گروه‌ها و طیف‌ها در دولت‌های قبلی و فعلی بوده است گفت: تحقیق ما در مورد سه سال اخیر بوده است ولی به این نکته پی‌بردیم که پای دولت‌های قبلی هم گیر است. ما در این پرونده‌ها اشخاصی را داریم که در 10 شرکت عضو هیئت‌مدیره هستند.

جعفرزاده افزود: رشوه را نشنیدم ولی برخی از نمایندگان در برخی از این شرکت‌ها ورود پیدا کرده‌اند و در تخلف مالی آنها شریکند به طوریکه تخلفات برخی از نمایندگان در این فسادمالی محرز و مستند است.

پاداش‌های 450 میلیون تومانی تا یک‌هزار سکه‌ای از کیسه بیت‌المال

این عضو کمیته تحقیق و تفحص از شرکت‌های شستا و سازمان بازنشستگی گفت: در ادامه تحقیقات به مدیری برخوردیم که کارخانه‌ای را بیش از 300 میلیارد تومان اضافه بر قیمتش خریداری کرده و به عنوان تشویق از ‌پاداش‌های 450 میلیون تومانی تا یک‌هزار سکه به برخی افراد و کارکنان سکه هدیه داده است.

 

در عین حال نتایج شگفت آور تحقیق و تفحص از مجموعه های تحت نظارت وزارت رفاه سابق نشان از تخلفات هزار میلیاردی می دهد ولی وزیر سابق رفاه، در این باره سکوت می کند

 

امید سلیمی بنی: وزیر سابق رفاه به خبرآنلاین می گوید هیچ اطلاعی از فساد مالی هزارمیلیارد تومانی در مجموعه های تحت نظارتش ندارد. امروز صادق محصولی در نمایشگاه مطبوعات درباره خبر نتیجه تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی، شرکتهای سرمایه گذاری تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری، گفت: «در این مورد خبری ندارم. مصاحبه هم نمی کنم.»
وزیر سابق رفاه و تامین اجتماعی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل سکوتش برای فساد مالی زیرمجموعه تحت مدیریت سابق خود اظهار کرد: «چیزی در این مورد نشنیده ام و الان از زبان شما می شنوم.»

 

این در حالی است که سلیمان جعفرزاده، رئیس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی و شرکتهای زیرمجموعه آن، امروز اعلام کرده بود در صورتی که فشارهای سیاسی و موانع وجود نداشت، بیش از 3 هزار میلیارد تومان تخلف و فساد مالی دیگر، قابل اثبات و پیگیری بود.

 

وی در گفتگو با مهر اظهار داشت: «در تحقیقات خود به مدیری برخوردیم که به عنوان تشویق از پاداشهای 450 میلیون تومانی تا یکهزار سکه به برخی افراد و کارکنان هدیه داده است.»
به گفته جعفرزاده، در تامین اجتماعی، شستا و صندوق بازنشستگی، «اموال 30 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی تبدیل به شرکتهای خانوادگی شده و تمامی قراردادهای کوچک و بزرگ به فرزندان مدیران و بستگان و آقازاده ها واگذار شده است.»

 

وی در ادامه توضیح داده: «پس از بررسی وضعیت 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و «شستا» مشخص شد بیش از یکهزار میلیارد تومان تخلف انجام شده است.»
 

روابط فامیلی و پارتی بازی، عامل تخلفاتت مالی در شستا

 

نماینده ویژه هیات تحقیق و تفحص مجلس در تامین اجتماعی درباره تخلفات کشف شده اخیر در زیر مجموعه های وزارت رفاه سابق، گفت: «به دلیل بی ثباتی در مدیریت تامین اجتماعی، شستا و صندوق بازنشستگی، افرادی فرصت را برای سوء استفاده مناسب دیدند و با واگذاری امور به خانواده های خود، باعث اتلاف اموال بیمه شده ها و بازنشسته ها شده اند.»

 

به گفته مهندس علی اشرفی، در طول سه سال گذشته، نماینده های مجلس، حساسیتهای زیادی را روی منابع و مصارف تامین اجتماعی وشرکتهای زیر مجموعه اش نشان دادند، ولی به دلیل برخی فشارهای سیاسی، تحقیق و تفحص بدون حاشیه پردازی و اطلاع رسانی صورت گرفت.

 

وی در ادامه به خبرآنلاین گفت: «تامین اجتماعی و شرکتهای زیرمجموعه اش، باید پایداری و ثبات داشته باشد، ولی در شرایط بی ثباتی اخیر، عده ای سوءاستفاده کردند و در حوزه های درمان و بیمه و اقتصاد، آسیبهای جدی به این سازمان وارد کردند و اکنون باید در مقابل نهادهای نظارتی مانند مجلس و قوه قضائیه پاسخگو باشند.»

 

هنوز تامین اجتماعی، نسبت به گزارش تحقیق و تفحص مجلس، واکنشی نشان نداده است، پیش از این نیز هادی مقدسی، رئیس کمیسیون اجتماعی و عضو هیات تحقیق و تفحص از این صندوق و شرکتهای تابعه اش، خبر از اتلاف منابع بیمه شدگان و بازنشستگان به اندازه 5 هزار میلیارد تومان داده بود، ولی درباره تخلفات مالی و سوءاستفاده، صحبتی نکرده بود.


Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: