رئیس کل بانک مرکزی:به اسم ائمه اطهار 850 هزار میلیارد تومان از مردم پول خلاف گرفتند

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه نمی‌توانیم ارز را با کامیون برای قاچاقچیان وارد بازار کنیم، گفت: ۸۵۰ هزار میلیارد تومان در مؤسسات مالی بدون مجوز به نام ائمه اطهار از مردم گرفته می‌شد و با سود ۳۰ و ۳۵ درصد به بازار منتقل می‌شد ما همه این مؤسسات را جمع کردیم باید هم برای ما جوسازی بکنند.
خبرگزاری فارس: بهمنی: زیر بار تامین ارز قاچاقچیان نمی‌روم

به گزارش جهان به نقل از  فارس، محمود بهمنی پیش از ظهر امروز در مراسم روز ملی صادرات اظهار داشت: دولت و ملت از هم جدا نیستند و همه ما یک شطرنج بازی می‌کنیم و طرف مقابل ما دشمنان ما هستند. اگر روزی کاری کنیم که ملت نپسندد یک لحظه نمی‌مانیم.
وی افزود: فروش ارز سال گذشته ۲۴ میلیارد دلار بیشتر از واردات بود و شما خوب می‌دانید که اگر کالای قاچاق وارد کشور شود یا اگر مواد مخدر وارد کشور شود به صورت رایگان نیست و به همان نسبت ارز از کشور خارج می‌شود.بی‌انصافی است که ما برای تأمین ارز کالای قاچاق بخواهیم با کامیون ارز در کف بازار بریزیم. اجازه دهید ارز تابع عرضه و تقاضا باشد. به گفته وی، ما در شرایط تحریم هستیم و در این شرایط باید حواسمان بیشتر جمع باشد و روز به روز حلقه محاصره تنگ‌تر می‌شود.
بهمنی در پاسخ به نهاوندیان که از دولت خواسته بود تا با سیاست‌های خود بخش خصوصی را غافلگیر نکند، گفت: دولت هیچگاه نمی‌خواهد ملت خود را غافلگیر کند.بگذارید بانک مرکزی کارش را بکند. اگر کالای وارداتی برای تولید صنعتی و تبدیل به صادرات وارد کشور شود از ارز مرجع ۱۰۴۰ و ۱۰۷۰ تومانی استفاده می‌کند. ما نمی‌توانیم قیمت ارز مرجع را بی‌پروا بالا ببریم این در تورم ما تأثیرگذار است.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: وقتی تورم ما ۱۷ – ۱۸درصد است چرا باید سپرده ۶ درصدی داشته باشیم. ما نمی‌توانیم با طلا و ارز نقدینگی را جمع کنیم البته اخیرا اوراق مشارکت با سود ۱۷ درصد صادر شده است که این موارد می‌تواند کمک‌کننده باشد.
بهمنی گفت: ۸۵۰ هزار میلیارد تومان در مؤسسات مالی بدون مجوز به نام ائمه اطهار از مردم گرفته می‌شد و با سود ۳۰ و ۳۵ درصد به بازار منتقل می‌شد ما همه این مؤسسات را جمع کردیم باید هم برای ما جوسازی بکنند.
وی افزود: در ۶ ماهه اول سال جاری ۱۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرات داده‌ایم و میانگین صادرات ما بین ۸ تا ۱۰ درصد است.
وی ابراز امیدواری کرد، بسته سیاستی حمایت از صادرات در آینده‌ای نزدیک به بانک توسعه صادرات ارائه شود.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: