علی لاریجانی:ایرادی نمی بینم که نظام سیاسی ایران از ریاست جمهوری به پارلمانی تغییر یابد.

 رییس مجلس شورای اسلامی در ایران با حمایت از تغییر ساختار نظام حکومتی از ریاستی به پارلمانی گفت: «استقرار نظام پارلمانی، موجب همآهنگ تر شدن قوا و نظم ساختار سیاسی است».

آقای علی لاریجانی افزوده گفت: «البته این که زمان پیاده شدن چنین شیوه ای چه زمانی باید باشد، بحثی است که باید روی آن بررسی دقیق انجام شود».

رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه گذشته در سخنانی در استان کرمانشاه گفت ایرادی نمی بیند که نظام سیاسی ایران از ریاست جمهوری به پارلمانی تغییر یابد.

آیت الله علی خامنه ای البته افزوده بود این اتفاق می تواند «در آینده ای احتمالاً دور» روی دهد.

اما علی لاریجانی امروز در زمینه اینکه چرا آیت الله خامنه ای از قید «آینده دور» استفاده کرد، گفت: «به نظرم عبارتی که رهبری مطرح کردند به شکل دیگری بود. خیلی عجله نکنید».

رییس مجلس در مصاحبه با «ایسنا» نیز گفت که قانون اساسی حکومت نیز لازم است که تغییر کند.

ناظران می گویند پس از آنکه در ماه های گذشته محمود احمدی نژاد با این ادعا که 20 میلیون نفر به او رأی داده اند در برابر آیت الله خامنه ای ایستاد، رهبر حکومت به این فکر افتاد که با حذف پست ریاست جمهوری، که ظاهراً با رأی مستقیم مردم انتخاب می شود، خطر این را که فردی بخواهد به پشتوانه رأی مردم در برابر او ایستادگی کند، از بین ببرد.

حذف پست ریاست جمهوری، همچنین باعث می شود از این پس چهره هایی مانند میرحسین موسوی در سطح ملی مطرح نشوند و رویدادهایی مانند آنچه پس از انتخابات دو سال پیش روی داد، دیگر اتفاق نیافتد.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: