«يک کودک ديگر در ايران قربانی کودک‌آزاری شد»

يک دختر سه ساله بر اثر شدت «آزار جسمی» پس از چند ساعت بستری شدن در بيمارستان درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، اين کودک سه ساله که «محدثه» نام دارد، شامگاه يکشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۰ با حال «بسيار وخيم» به بيمارستان شهيد محمدی بندرعباس منتقل شده بود.

دکتر رضا يزدانی، متخصص طب اورژانس گفت: «اين دختربچه سه ساله با افت سطح هوشياری و در حالت کما توسط والدين به اورژانس مراجعه کرد که در بررسی‌های اوليه آثار کبودی روی بدن کودک مشاهده می‌شد.»

دکتر يزدانی افزود: «باتوجه به آثار کبودی روی قفسه سينه، تن، اندام‌ها، ابرو و پلک فوقانی چپ و همچنين به دنبال اظهارات متناقص پدر و مادر کودک مبنی بر افتادن کودک از روی ميز، افتادن کودک در پارک از روی تاب، ليزخوردن کودک در حمام، تشخيص کودک آزاری فيزيکی مورد تأييد قرار گرفت.»

وی گفت: «بعد از جراحی، بيمار به بخش آی‌سی‌يو منتقل شد و تحت مراقبت‌های ويژه قرار گرفت که متأسفانه به دليل وخيم بودن شرايط کودک خردسال، ۱۲ ساعت بعد از مراجعه به بيمارستان فوت کرد.»

والدين اين کودک تاکنون موضوع کودک آزاری را نپذيرفته‌اند و می‌گويند «هيچ‌گونه ضرب و شتمی در ميان نبوده است.»

بنا به آخرين آماری که در زمينه کودک‌آزاری در ايران منتشر شده، آمده است؛ ۶۶ درصد کودک آزاری‌ها از سوی مردان اعمال می‌شود و دختران بيش از پسران در معرض کودک آزاری قرار می‌گيرند.

به تازگی نيز علی محمد زنگانه ، معاون امور اجتماعی و پيشگيری سازمان بهزيستی ايران از وقوع هفت هزار مورد کودک آزاری در سال ۱۳۸۹ در کشور خبر داد.

آمارها نشان می‌دهد ۵۰ درصد والدين ايرانی معتقدند تنبيه برای کودک لازم است و ۴۰ درصد والدين نيز به تنبيه بدنی گرايش دارند.

آمارهای منتشر شده از سوی اورژانس اجتماعی (وابسته به سازمان بهزيستی) هم نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۸ در ايران ۵۶ درصد کودکان آزارديده دختر و ۴۴ درصد پسران هستند که ۴۴ درصد کودکان توسط پدر، ۱۲ درصد توسط مادر و بقيه توسط آشنايان يا ساير افراد مورد آزار قرار گرفته‌اند.

برخی از تحليلگران «فقر، فضای نامساعد خانواده، بروز پديده‌های اجتماعی مانند مهاجرت، بلايای طبيعی و انسانی، اعتياد و بيماری‌های روانی و در مواردی هم مشکلات درسی کودکان» را از شايع‌ترين دلايل کودک‌آزاری از سوی والدين آن‌ها در ايران اعلام می‌کنند.

Advertisements

درباره مازیار بذرافکن
. شهریار ایازی . مازیار بذرافکن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: